Transportation Bell Schedule

Tier 1 Schedule

 
Bell Time School Early Release
7:20-2:10 Arlington Middle School
Arsenal Technical High School
Crispus Attucks High School
George Washington High School
Graduation Academy
Harshman Middle School
Henry W. Longfellow Medical/STEM Middle School
Newcomer Program
Northwest Middle School
Positive Support Academy
Step Ahead
7:20-2:55 Indiana School for the Blind
Indiana School for the Deaf
7:20-3:20 URBAN Act at Washington Irving 3rd Thursday a month
7:20-4:00 Ignite Achievement Academy at Elder Diggs Wednesday 11:30 AM
7:30-2:20 Thomas Gregg Neighborhood School
7:35-2:10 Lew Wallace School 107 Wednesday 1:30 PM
7:35-2:15 Edison School of the Arts 47 Wednesday 1:30 PM
7:40-2:15 Meredith Nicholson School 96
Phalen Leadership Academy at George H. Fisher
SUPER School 19 Tuesday 1:50 PM
William Penn School 49
7:45-2:30 Kindezi Academy at Joyce Kilmer Thursday 1:30 PM
7:50-1:30 McFarland (Homebound, Off-Campus Instruction, ROOTS)
8:20-4:20 KIPP Indy College Prep Middle School Wednesday 3:20 PM
8:25-4:00 Global Preparatory Academy at Riverside Thursday 12:45
9:00-4:00 Cold Spring School
Phalen Leadership Academy at Francis Scott Key
9:00-4:15 MatchBook at Wendell Phillips Tuesday 1:15 PM
9:15-4:00 Shortridge High School
9:20-4:15 Sidener Academy for High Ability Students

Tier 2 Schedule

 
Bell Time School Early Release
7:20-2:10 Arlington Middle School
Arsenal Technical High School
Crispus Attucks High School
George Washington High School
Graduation Academy
Harshman Middle School
Henry W. Longfellow Medical/STEM Middle School
Newcomer Program
Northwest Middle School
Positive Support Academy
Step Ahead
7:20-2:55 Indiana School for the Blind
Indiana School for the Deaf
7:20-3:20 URBAN Act at Washington Irving 3rd Thursday a month
7:20-4:00 Ignite Achievement Academy at Elder Diggs Wednesday 11:30 AM
7:30-2:20 Thomas Gregg Neighborhood School
7:35-2:10 Lew Wallace School 107 Wednesday 1:30 PM
7:35-2:15 Edison School of the Arts 47 Wednesday 1:30 PM
7:40-2:15 Meredith Nicholson School 96
Phalen Leadership Academy at George H. Fisher
SUPER School 19 Tuesday 1:50 PM
William Penn School 49
7:45-2:30 Kindezi Academy at Joyce Kilmer Thursday 1:30 PM
7:50-1:30 McFarland (Homebound, Off-Campus Instruction, ROOTS)
8:20-4:20 KIPP Indy College Prep Middle School Wednesday 3:20 PM
8:25-4:00 Global Preparatory Academy at Riverside Thursday 12:45
9:00-4:00 Cold Spring School
Phalen Leadership Academy at Francis Scott Key
9:00-4:15 MatchBook at Wendell Phillips Tuesday 1:15 PM
9:15-4:00 Shortridge High School
9:20-4:15 Sidener Academy for High Ability Students